Ponad połowa Polaków skarży się na uczucie ciężkich nóg. To efekt nieprawidłowo funkcjonującego układu sercowo-naczyniowego, w wyniku którego dochodzi do zastoju krwi w żyłach.
Na „ciężkie nogi” narzekają zarówno osoby pracujące fizycznie, jak i z siedzącym trybem pracy. Problemy nasilają się z wiekiem, a także u kobiet w ciąży, czy podczas upałów. Uczucie ciężkich nóg może dotyczyć również sportowców, u których w wyniku długotrwałego wysiłku doszło do wzmożonego przepływu krwi, w efekcie czego naczynia uległy rozszerzeniu.
Przyczyną ograniczenia odpływu żylnego u zdrowych osób może być także ucisk spowodowany zakładaniem nogi na nogę podczas siedzenia lub noszeniem zbyt ciasnego obuwia. W takim przypadku wystarczy odpoczynek z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca, aby pozbyć się problemu.
Jeśli jednak regularnie czujesz, że twoje nogi są z ołowiu, nie bagatelizuj tego. To przejaw problemów z przepływem krwi żylnej. Nie leczony może doprowadzić do powstania żylaków i zakrzepicy żylnej. Jeżeli uczuciu ciężkich nóg towarzyszą:
- obrzęki wokół kostek i stóp,
- mrowienie i drętwienie nóg (parastezje),
- skurcze mięśni,
- piekący lub kłujący ból łydek i stóp.
Nie zwlekaj – zadbaj o diagnostykę i skonsultuj się z lekarzem. Specjalista – flebolog pomoże ci ocenić stan układu naczyniowego. Miejscowemu łagodzeniu objawów – ciężkich i opuchniętych nóg, pomoże także kompresjoterapia. Stosowanie odpowiednio dobranych pod względem rozmiaru i siły ucisku pończoch, podkolanówek czy rajstop zmniejszy dolegliwości i zredukuje ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej. W przypadku zespołu ciężkich nóg, gdy dolegliwość wynika z niewydolności żylnej, zalecana jest także terapia suplementacyjna i stosowanie preparatów o działaniu obkurczającym naczynia i przeciwobrzękowym.
PIŚMIENNICTWO:
- Gutknecht et al. Forum Medycyny Rodzinnej 2007, tom 1, nr 2, 115–123.
- Krasiński Z. et al. 2014 Przewlekła niewydolność żylna – epidemiologia i leczenie farmakologiczne. Praca przeglądowa. Przegląd flebologiczny 2014. 22,1,1-16.
- Zubilewicz R., Jaroszyński A. 2015. Przewlekła choroba żylna. Forum Medycyny Rodzinnej 2015, tom 9, nr 5, 400–404.
- Paluch Ł. Ciężkie nogi. Łukasz Paluch 23.05.2020. https://www.drpaluch.pl/strefa_edukacji/ciezkie-nogi.html, dostęp: 04.11.2022